Komisja Rozwoju Gospodarczego Finansów i Budżetu

W poniedziałek(18.12.) obradowała Komisja Rozwoju Gospodarczego Finansów i Budżetu, która zajęła się omówieniem Budżetu na 2017 i 2018r.

Stan finansów omówiła obecna na posiedzeniu komisji Skarbnik Danuta Szewczyk. Według przekazanych informacji na rachunku bankowym znajduje się 2,3 miliona złotych, z czego 2mln przeznaczone jest na spłatę raty kredytu w Banku Ochrony Środowiska.

Płatności za remont i przebudowę ulicy Gdańskiej przesunięte będą na przyszły rok, spowodowane to jest opóźnieniem w oddaniu jej do użytku , podobna sytuacja jest z pracami na ulicy Przemysłowej i Sybiraków.

– Co zrobił Burmistrz żeby poprawić wskaźnik przychodu Gminy? –  pytał radny Stefan Żyburt.

– Burmistrz robi bardzo dużo, ściąga podatki, robi co może żeby sprzedawać jak najwięcej majątku usłyszał w odpowiedzi od Danuty Szewczyk.

Radni dowiedzieli się, że czynsz dzierżawny w 2017 roku, który odprowadziły  Lubskie Wodociągi i Kanalizacja do budżetu Gminy to kwota 980 tys. złotych netto.

Zaproszona na posiedzenie Komisji Dyrektor Lubskiego Domu Kultury Krystyna Załużna przekazała informacje o podpisanych trzech umowach z wykonawcami na kwotę 98 tys. zł. , którzy uświetnią Dni Lubska w 2018 roku. W umowach z artystami zawarta jest klauzula , że w razie zerwania umowy należy zapłacić całą kwotę zawartą w kontrakcie, klauzula ta dotyczy zarówno wykonawcy jak i LDK.

Poruszono też kwestie zasadności zakupu rzutnika kinowego. Krystyna Załużna broniła zakupu, argumentując to tym, że rzutnik służy nie tylko do projekcji filmów ale służy również szkołom przy różnego rodzaju imprezach artystycznych.

Po posiedzeniu wspólnym Komisji (13.12.) i cięć jakich dokonali Radni po blisko 10 godzinnej dyskusji, do tego aby Budżet 2018 był budżetem zrównoważonym brakuje około 800 tys. złotych.

Już 20.12 2017 r. Burmistrz wraz ze Skarbnikiem udadzą się do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która zajmie się sytuacją finansową naszej Gminy, na spotkanie udadzą się również Radni.

Danuta Szewczyk poinformowała, że do dziś żaden bank nie  zgłosił się do ogłoszonego przetargu na subrogację, ale jest zainteresowanie ze strony parabanków. Termin przetargu mija 15.01.2018r .

Według informacji jakie posiada Skarbnik Danuta Szewczyk, które przekazała na Komisji Radnym istnieje szansa na uniknięcie subrogacji. Według tych informacji od przyszłego roku Gminy będą mogły zaciągać kredyty konsolidacyjne, które są o wiele korzystniejsze i niżej oprocentowane, co daje możliwość zachowania progu zadłużenia – wskaźnik 243.

– Rozpoczęłam rozmowy z BOŚ o możliwości przedłużenia terminu spłaty kredytów zaciągniętych w tym Banku – są to 3 kredyty –  na trzy lata, jeżeli to się uda i w życie wejdzie nowa ustawa jest szansa na uniknięcie subrogacji.

Omówiono również prace komisji w 2107 roku i zaaprobowano plan pracy na 2018 rok.

 

_dsc0159-copy-copy _dsc0160-copy-copy _dsc0161-copy-copy _dsc0162-copy-copy _dsc0163-copy-copy

 

Dodaj komentarz

4 + twenty =