XLV sesja zwyczajna Rady Miejskiej w Lubsku

W środę (24.05.) odbyła się XLV  sesja zwyczajna  Rady Miejskiej w Lubsku.

Pierwszym punktem obrad było sprawozdanie Burmistrza z działalności międzysesyjnej, które przedstawił Zastępca Burmistrza Jerzy Wojnar. Podziękował m.in. Ośrodkowi Sportu i Rekreacji i Michałowi Glince za organizację Lubsko Cross Duathlon 2017r. Jerzy Wojnar przekazał Radnym informację o otwarciu ofert dotyczących remontu drogi Przemysłowej i Sybiraków, które wpłynęły do urzędu. Najniższa oferta opiewa na kwotę 4 mln złotych zaś w Budżecie na ten cel przeznaczono kwotę 3,5 mln. O dalsze losy inwestycji pytał radny Zbigniew Czarny:

– Czy w związku z tym ogłoszony będzie nowy przetarg czy Gmina znajdzie brakujące pieniądze?

Niestety nie uzyskała odpowiedzi.

Poruszono również kwestię budynku przy ulicy Budowlanych i jego  kosztach zaadoptowania do zamieszkania . Kwota 3,5 mln złotych według Radnych w przeliczeniu na metr kwadratowy ( 6 550 złotych) jest bardzo wysoka.

– W Lubsku można kupić mieszkanie za kwotę 3 tyś. złotych za metr – stwierdził Tomasz Apanowicz.

– Staramy się o dofinansowanie projektu w kwocie 45% – oznajmiła J. Marcinów.

Następnie przyjęto uchwały w sprawie ustalenia opłat dla dzieci w wieku do 5 lat za świadczenia w przedszkolach oraz oddziałach przedszkolnych prowadzonych przez Gminę Lubsko ( kwota 1 złoty za godzinę);

  • w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy najmu ( boksy śmietnikowe); –
  • w sprawie  przyjęcia przez Gminę Lubsko dotacji ze środków finansowych pozostających w dyspozycji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze (pokrycia azbestowe);
  • w sprawie nadania nazw ulic drogom wewnętrznym w miejscowości Górzyn Gmina Lubsko;
  • uchwały  w sprawie nadanie tytułu  „Zasłużony Dla Gminy Lubsko” (Dorota Kacprzak, Zbigniew Wilkiewicz).

Ostrą dyskusję wywołała sprawa skargi  mieszkanki Lubska  na działalność Burmistrza Lubska w sprawie wykupu gminnego lokalu mieszkalnego. Kością niezgody jest korytarz, którego część została zaadoptowana na kuchnię. Zgodę na to w 2003 roku  wyraził ówczesny Prezes PGKiM.

Po dyskusji Zastępca Burmistrza Jerzy Wojnar zadeklarował pomoc w mediacjach i doprowadzenia do tego żeby lokatorka  była usatysfakcjonowana.

Radny Apanowicz pytał o remizę w Górzynie ‘

– Czekamy na określenie terminu realizacji, które ma wydać Starosta Żarski – odpowiedział Jerzy Wojnar.

Radny Hieronim Nawrot pytał o stan realizacji wodociągu na ulicy Błotnej.

Prezes LWiK Roman Żaczyk, poinformował, że zadanie ma realizować LWiK a jego koszt to 300 tys. zł.

Przy okazji odpowiedzi na zapytanie Radnego prezes Żaczyk poinformował, że w Lubsku 20 do 30 km wodociągów nadaje się do natychmiastowej wymiany.

LWiK czeka teraz  wymiana sieci wodociągowej na ul. Przemysłowej i Sybiraków  jest to ok.2 km linii wodociągowej. Koszt remontu  metra to 300-500 zł i wszystko zależy od stanu finansów LWiK.

Radny Ireneusz Kurzawa zgłosił wniosek o założenie monitoringu na targowisku miejskim.

 

dsc_2270-kopiowanie dsc_2271-kopiowanie dsc_2272-kopiowanie

Dodaj komentarz

eleven − 4 =