BĘDĄ PLACE ZABAW

W poniedziałek (30.01.) odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej. Tematem posiedzenia było:” Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Lubsko na rok 2017.” A konkretnie placów zabaw w Chociczu, Dąbrowie i Dłużku.

Na wniosek Radnej Ewy Grzywacz minutą ciszy upamiętniono śmierć Teresy Lisowskiej-Gach nauczycielki, która prowadziła zajęcia w ramach tajnych kompletów.

Pierwszym punktem posiedzenia był dyskusja i głosowanie nad „Podjęciem uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Lubsko na rok 2017”.

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał Radny Tomasz Apanowicz(Dla dobra gminy Lubsko):

„Chciałbym się odnieść do sytuacji, która miała miejsce w dniu 25 stycznia i mówię to w imieniu kolegów i koleżanek naszego klubu. Nie uważamy, że się dobrze stało , że zagłosowaliśmy tak jak zagłosowaliśmy. Uważam, że jest to wynik emocji jakie panują między nami, że jest to wynik tego jak jesteśmy podzieleni miedzy sobą , że jest to efekt złości jaka panuje między nami. Nie wiem co my zrobiliśmy wam, nie wiem co zrobiliście nam, że w taki sposób się traktujemy. Od 10 lat jestem radnym i nigdy nie byłem przeciwny budowie placów zabaw i boisk sportowych na wsiach. Ja i moi koledzy zawsze będziemy za placami zabaw. Ale wynik naszego głosowania, który został przeinaczony był wyrazem naszego niezadowolenia i złości wobec takiego naszego traktowania. Nie chcemy być w taki sposób traktowani, by Burmistrz nie odpowiadał na zadawane mu pytania by nas ignorował nie konsultował z nami podjętych decyzji. Od 10 lat jestem radnym ale nigdy nie było takiej atmosfery. Pan Panie Burmistrz jako włodarz naszego miasta powinien dążyć aby nas jednoczyć, żeby z nami wszystkimi rozmawiać nie zaogniać konfliktów a wręcz przeciwnie je tłumić, żeby między nami była normalna atmosfera, żeby nikt nie był szczuty i zastraszany . Najbardziej ubolewam nad tym, że nie próbuje  tego robić. Tego typu konflikt nie prowadzi do niczego dobrego nie służy dobru naszej gminy”.

Ireneusz Kurzawa(Niezależni Razem):”To, że mamy różne  poglądy to było jest i będzie. Ja w Radzie jestem od 14 lat i doświadczyłem przeróżnych rzeczy. Ja mam taką prośbę, ja mówię teraz tylko i wyłącznie w swoim imieniu, potrafię wznieść się ponad to i nie pałam do nikogo żadną nienawiścią bo traktuję życie i pracę w radzie przez ileś tysięcy godzin tylko i wyłącznie jako pracę w imieniu swoich wyborców a nie za nich. Z pewnych starć w tym miejscu wynikają dobre rzeczy. Wiem, że emocje nieraz biorą górę choć nie powinny. Myślę, że każda ze stron powinna zrobić krok do tyłu. A przez te dwa lata były różne sytuacje które doprowadziły do zaognienia atmosfery”.

Burmistrz Lech Jurkowski:” Ja podtrzymam to co powiedział Pan Ireneusz nie mówię tu o żadnej nienawiści, po prostu spieranie się jest czymś normalnym tylko, że spieranie na argumenty a dobrem najwyższym będzie dobro gminy i jej mieszkańców a nie takie głosowanie bo macie większość nie bo nie. I to co usłyszałem i długo to będę pamiętał, że zostałem ukarany , że jest to dla mnie nauczka , że z wami nie rozmawiam. Ja mogę powiedzieć, że podchodzę do tego, że jeśli jest coś ważnego to jest sesja są komisje przedstawia się argumenty to niech to będą argumenty a jeżeli na sesji mówimy, że jeśli nie odpowiem to może to trzeba zgłosić do prokuratury to jest straszenie. A kuriozum jest to, że ja musze wszystko wiedzieć od tego są Naczelnicy i pracownicy Urzędu . Ja nie jestem Google. Pan Panie Radny Żyburt ma nie raz takie teorie spiskowe, że mnie zatyka. Ja sobie naprawdę nie mam nic do zarzucenia i zresztą państwo też mogliście się przekonać, że jako takie poparcie mieszkańców Lubska też mam i po prostu przestałem milczeć i nie chodzi tu o nienawiść. Mieszkańcy zweryfikowali komu udzielają tego zaufania czy też komu udzielają głosu w tej sprawie. Teraz Pan Radny Apanowicz próbuje  odkręcić kota ogonem, próbujecie się wycofać z tego co przegłosowaliście i taka jest prawda. Dziś zebraliśmy się po to by nie kruszyć kopi tylko przegłosować to dla dobra gminy i to jest chyba najwyższy cel , że jeśli został popełniony błąd a uważam że taki popełniliście to trzeba go naprawić dla dobra gminy dla dobra wsi gdzie te place zabaw mają powstać. Ja wsie traktuje tak samo jak miasto, chce żeby i w mieście i na wsiach dużo się działo. Staram by w naszej gminie działo się jak najlepiej. Tylko nie ukrywam, że z wami nie da się rozmawiać i to nie , że ja nie chcę. Prosiliście o rozmowę, spotykamy się ustalamy stanowisko a dwa dni później spotykamy się na sesji i jest jazda .I dlatego pytam po co ? Po co były komisje i ustalenia jakieś rozmowy jak później robicie pokazówki bo to co zrobiliście to była pokazówka, żeby nie dać pieniędzy na wsie które są dla mnie naprawdę ważne. Ja jestem uparty wiem na czym mi zależy to ja realizuję program. Robię to uczciwie, transparentnie i nie można mi nic zarzucić”.

W odpowiedzi na wypowiedź Burmistrza stwierdził, że jego klub od początku nie widział zagrożenia dla budowy placów zabaw co zostało skwitowane przez Lecha Jurkowskiego , że jest to dorabianie teorii do niezagłosowania za placami zabaw. Radny Kurzawa ripostował ,że nie potrzebnie znowu zaognia się atmosferę , że po to zostało zwołane nadzwyczajne posiedzenie Rady, żeby naprawić to co się stało 25 stycznia. Po krótkiej dyskusji zostało przeprowadzone głosowanie podczas którego uchwała została przyjęta jednogłośnie.

W następnej kolejności przegłosowano  uchwałę  w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej  Gminy Lubsko na lata 2017-2030. Zaopiniowano również  pozytywnie wniosek o dofinansowanie przedszkola niepublicznego.

16442924_1290599377673123_856043280_o 16443091_1290598274339900_1978197940_o 16443989_1290599131006481_199251370_o 16444168_1290599534339774_1811089850_o

Opinie - 3 - na temat “BĘDĄ PLACE ZABAW

    • Nagrania to była specjalność innej gazety. ML tylko sporadycznie nagrywa sesje i komisje, te które są najistotniejsze. ML to jednak głównie gazeta. Nie TV.
      Naczelny

Dodaj komentarz

sixteen − 8 =